سبزی

شستن سبزی، میوه و صیفی‌جات

شستن سبزی، میوه و صیفی‌جات

شستن سبزی به روش صحیح و بهداشتی

سبزیجات منبع سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبرها هستند. مصرف روزانه آنها و همچنین وجود آنها در رژیم غذایی توسط کارشناسان تغذیه توصیه می‌شود. شستن سبزی به روش صحیح موجب جلوگیری از انتقال ویروس‌ها، باکتری‌‌ها، انگل‌ها، بیماری‌ها و انواع آلودگی‌ها خواهد شد.همچنین شستشوی سبزیجات تضمین می‌کند تا اگر گرد و خاک و آلودگی در بین سبزیجات برگ داری مثل کرفس، اسفناج و سایر سبزی‌های خوردنی مثل جعفری، گشنیز، شاهی، تره، پیازچه و… وجود داشته باشد کاملا پاک شود.
در صورتی که سبزیجات به تمیزی شسته‌ و ضدعفونی نشوند می‌توانند ناقل انواع بیماری‌ها و آلودگی‌ها باشند. ما در این مقاله روش‌های صحیح شستن خانگی سبزی و نکات مهم در این رابطه را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

شستن سبزی به روش صحیح و بهداشتی

نکات مهم برای شستشوی سبزیجات

در اینجا چند نکته مهم و ضروی که در شستشوی سبزی (washing vegetables) حتما باید به آنها توجه کنید را ذکر می‌کنیم: قبل از هر چیزی دست‌های خود را با آب گرم و صابون تمیز بشویید. مهم‌ترین نکته این است که سبزی را تازه خریداری کنید و بلافاصله آن را بشویید، پاک کرده و سپس مصرف کنید. در حین تمیز کردن، سبزی های زرد و پلاسیده را به دقت جدا کنید و اگر خاک، گل و لای در بین سبزیجات است آنها را زیر آب سرد بگیرید و بشویید تا گل و لای سبزی‌ها همراه با آب شسته‌شود. قدم بعدی انگل زدایی و ضدعفونی کردن کامل سبزیجات است. همانطور که می‌دانید در خارج از ایران توصیه می‌شود که سبزیجات فقط با آب شسته‌شود. اما این قضیه در ایران کاملا فرق می‌کند و شستشو با آب به تنهایی کافی نیست. به دلیل اینکه در بعضی مناطق سبزی را با آب‌های غیر قابل شرب آبیاری می‌کنند و یا از کود غیر معمول استفاده می‌شود. وزارت بهداشت اکیدا توصیه می‌کند تا سبزیجات را حتما با مواد ضدعفونی، انگل زدایی کنید.
نکات مهم برای شستشوی سبزیجات

شستن سبزیجات با مواد خانگی

استفاده از مواد غیر شیمیایی یکی از مطمئن‌ترین راه ها برای ضدعفونی و شستشوی سبزیجات در خانه است. از جمله‌ی این مواد که می‌توانیم در شستشوی سبزیجات از آنها در خانه استفاده کنیم نمک، سرکه سفید، جوش شیرین، آبلیمو و… است.

شستشوی سبزی با نمک

نمک از دیر باز و زمانهای قدیم به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده مورد استفاده انسان ها قرار می‌گرفته‌است. نمک انواع مختلفی دارد. نمک دریا، نمک آبی و نمک هیمالیا از جمله معروف‌ترین نمک‌ها هستند. سبزی را برای مدتی در محلول نمک و آب قرار دهید تا کاملا ضدعفونی شود، البته استفاده از نمک برای انگل زدایی سبزی پیشنهاد نمی‌شود و بهتر است از مایع و محلول ضدعفونی‌کننده سبزیجات استفاده کنید.
شستشوی سبزی با نمک

شستن سبزی با نمک

شستن سبزی با سرکه

استفاده از سرکه سفید یکی دیگر از روش‌های شستشوی سبزی است. سرکه یک ماده طبیعی، کم خطر و بدون عوارض جانبی است. سبزی را به مدت 5 یا 10 دقیقه در محلول آب و سرکه سفید بخیسانید و سپس آبکش نمایید و آن را مصرف کنید.

شستشوی سبزی با جوش شیرین

جوش شیرین، آفت کش هایی که در پروسه کشت و برداشت سبزیجات مورد استفاده قرار می‌گیرد را از بین می برد. شستشوی میوه‌ها و سبزیجات زیر آب جاری، آلودگی‌ها و باکتری‌ها را از بین می‌برد، اما این قضیه در مورد آفت کش‌ها صدق نمی‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که بهترین راه برای حذف 95 درصد آفت کش‌ها ، خیساندن میوه و سبزیجات در محلول آب و جوش شیرین است. برای این کار از 1 قاشق چایخوری جوش شیرین در 1.5 لیتر آب استفاده کنید. بعد از حدود 15 دقیقه می توانید میوه و سبزی را بشویید و از آنها استفاده کنید.
شستشوی سبزی با جوش شیرین

شستن سبزی با جوش شیرین | شستن سبزیجات

ضدعفونی سبزیجات، میوه و صیفی‌جات به روش علمی

به طور کلی در بسیاری از کشورها به خصوص کشورهای اروپایی سبزیجات، میوه و صیفی‌جات را تنها با آب و یا ترکیب آب با مواد بی‌خطر می‌شویند و از استفاده مواد شیمیایی که امکان دارد در آینده عوارض جانبی به همراه داشته باشد را به حداقل می‌رسانند، ولی با این وجود توصیه می‌شود تا برای جلوگیری از انتقال آلودگی‌ها، بیماری و انگل‌ها و همچنین گندزدایی و ضدعفونی کردن کامل سبزی، میوه و صیفی‌جات آنها را با محلول‌های موجود که در داروخانه‌ها عرضه می‌شوند، بشورید.

ضدعفونی سبزیجات، میوه و صیفی‌جات به روش علمی

ماده ضد عفونی کننده سبزیجات

مایع و محلول ضدعفونی کننده از جمله موادی هستند که می‌توانید با استفاده از آنها سبزیجات، صیفی‌جات و میوه‌ها را ضدعفونی کنید. پرکلرین یا هیپو کلریت کلسیم یک ترکیب شیمیایی است که خاصیت گندزدایی دارد و از آن برای مصارف گوناگونی استفاده می‌شود. از جمله برای ضدعفونی کردن آب آشامیدنی، میوه و سبزی از پودر پرکلرین یا قرص کلر استفاده می‌شود.
ماده ضد عفونی کننده سبزیجات

شستن سبزیجات | شستن میوه با سرکه و نمک

مراحل ضدعفونی سبزیجات

ضدعفونی کردن سبزی مراحل چندان پیچیده‌ و سختی ندارد و به راحتی می‌توانید در خانه آن را با استفاده از آب و مواد خانگی یا ضدعفونی‌کننده انجام دهید. تنها باید در استفاده از محلول‌های شیمیایی به شدت مراقب باشید. برای مثال پودر پرکلرین یک ترکیب شیمیایی، سمی و تحریک کننده پوست است به همین دلیل بهتر است پس از ضدعفونی کردن سبزی، میوه و صیفی‌جات حتما با استفاده از دستکش آن‌ها را به خوبی با آب سرد بشویید.

2 دیدگاه در “شستن سبزی، میوه و صیفی‌جات

  1. شیدا گفت:

    ممنون از روش های متنوعی که برای شستشوی سبزی گفتید.

    1. تحریریه راسایا گفت:

      سپاس از کامنت ارزشمند شما دوست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *